Виховна година. Урок серед
природи.
(Для
учнів 2 – 4 класів)
Тема: Наука «Екологія» відома
з давніх пір... . Що вивчає наука «Екологія»?
Тип уроку: Урок-екскурсія.
Мета: сформувати в учнів поняття «екологія»,
узагальнити знання про про довкілля як невід‘ємну складову повноцінного
людського життя, взаємозв‘язки живих організмів у довкіллі; розвивати уміння
правильно поводитись серед природи,
виховувати почуття відповідальності за збереження природи рідного краю.
Обладнання: вірш Л. Смирнової «Стежина у світ природи».
Хід уроку
І. Організаційна
частина.
(Вчитель розпочинає виховну годину
віршем-зверненням):
У
світі цім людина ти,
Тому на все життя запам’ятай:
Ніколи у довкіллі не сміти,
А рідний край свій заквітчай!
Природі
другом будь і пам’ятай:
Не нищ нічого, квітку не ламай.
Хай все голубить сонечко ясне —
Життя на цій Землі у всіх одне...
-
Про
що йде мова у вірші?
-
Що
означають слова «природі другом будь»?
-
Як
навчитись бути другом природі?
-
Сьогодні
ви не лише навчитесь бути природі справжніми друзями, а й дізнаєтесь багато
нового і цікавого про те, яка наука вивчає охорону природи.
ІІ. Основна частина.
-
Діти, озирніться довкола. Що ви бачите? (Відповіді дітей)
-
Це все ми можемо назвати одним словом – довкілля. Сонце, місяць і
зорі, блискавка і грім, хмари, принесені вітром, земля, по якій ви ходите,
вода, що всіх на світі поїть, повітря, яким усі дихають, ваш дім і школа, в
якій ви навчаєтесь – це все довкілля.
-
А що ще ми забули віднести до довкілля? (Рослин, тварин, людину)
-
Давайте спробуємо відгадати загадки, а відгадки спробуємо віднайти
в цьому парку.
-
Чи є в парку рослини? Пригадайте, на які три групи поділяються всі
рослини? (Дерева, кущі, трав‘янисті
рослини)
-
Відгадуючи загадку ви маєте віднайти оченятами цю рослину в парку.
Якщо така рослина притаманна для парків, вказати на неї і сказати до якої з
трьох груп вона належить. Домовились? Отже, почнемо.
1. Рясно в липні зацвітає,
Дуже гарний запах має,
Цвітом від хвороб лікує,
Щедро медом нас частує. (Липа, дерево)
2. Сонечко в траві зійшло,
Усміхнулось, розцвіло.
Потім стало біле-біле
І за вітром полетіло. (Кульбаба,
трав‘яниста рослина)
3. Чорно-біла одежина,
Зверху - листяна хустина.
Як весна – дарує сік, -
П’ємо радо цілий рік. (Береза, дерево)
4. Синьоока ця заброда
В полі водить хороводи.
Де вона вінки спліта —
Пшениці рідкі й жита. (Волошка,
трав‘яниста рослина)
5. В неї гарні, пишні віти,
І колючок не злічити...
Не байдужа до прикрас,
На свята спішить до нас. (Ялина, сосна,
дерево)
6. Я найперша розквітаю
Синім цвітом серед гаю.
Відгадайте, що за квітка?
Бо мене не стане влітку. (Пролісок,
трав‘яниста рослина)
7. Зелененькі їжачки
Почіплялись за гілки.
Хто зірветься з деревини,
Той колючу шубу скине. (Каштан, дерево)
8. У вінку зеленолистім,
У червоному намисті
Видивляється у воду
На свою хорошу вроду. (Калина, кущ)
9. Лист різний із оксамита,
Соком ягідка налита.
А для хворої дитини
Кращі ліки – чай з... (Малини, кущ)
10.
Зріст у неї, як в ліщини,
А плоди, немов в калини.
Взимку пташечок годує,
Ягідками їх частує. (Горобина,
дерево)
11.
«Кавунчики» дрібненькі,
Смугасті та кисленькі,
У колючки вбралися
І кущиком назвалися. (Аґрус,
кущ)
12.
Чималеньким виростає,
Міць з роками набирає.
Може жити сотні літ,
Має величезний рід. (Дуб,
дерево)
13.
Квітка пишна, квітка гожа,
На троянду трішки схожа.
На кущах вона зростає.
Хто із вас цю квітку знає? (Шипшина, кущ)
14.
Стовбур рівний, як колона,
А листочки, як корона.
Влітку листячко зелене,
А як осінь – то червлене.
(Клен, дерево)
15.
Довгі, тонкі віти має,
Золото кору вкриває,
З гілок кошики плетуть,
В церкву раз на рік несуть. (Верба, дерево)
16.
Між віт плодів чимало має,
Їх за шкарлупками ховає.
І щоб ядро із них дістати
Потрібно сил багато мати. (Горіх,
дерево)
- Отже, рослини,
тварини і люди, що є поруч з вами – це також довкілля. Довкілля – це все, з чим
ти зв’язаний у світі. І ти сам – частина довкілля.
На
світі існує багато наук про природу. Ботаніка вивчає життя рослин, зоологія –
наука про тварин, анатомія – про будову тіла людини, астрономія – наука про
планети і зірки. З цими науками ви познайомитеся пізніше. Та є одна наука про
природу, що, дуже важлива і потрібна всім змалку. Ця наука зветься «Екологія».
З грецької мови це слово перекладається так: “екос” – дім, «логос» – вчення. Вчення
про дім. А наш загальний дім – це планета Земля, в якому всі його жителі –
рослини, тварини і люди тісно пов’язані між собою та навколишнім середовищем.
Отже, наука екологія
вивчає взаємозв‘язки рослин, тварин і людей між собою та з оточуючим
середовищем.
- Скажіть, чи пов’язані між
собою людина і тварини? Як саме?
- Уявіть, що одного дня з
планети Земля зникли, скажімо, усі комахи: і комарі, і мухи, і оси. От було б
добре, напевно! Чи, може, ні?
- Якби зникли комахи, за
ними зникли б птахи, які харчуються різними мушками...
- Давайте встановимо
взаємозв’язок між вовком і зайцем, бджілкою і квіткою, деревом і дятлом.
- Якби зник якийсь із видів
тварин чи рослин, це призвело б до загибелі багатьох інших видів.
- Які приклади
взаємозв’язків у природі ви самі можете навести?
ІІІ.
Заключна частина
-
Природа – це наш дім. Людина – частинка природи і вона не може без
неї існувати. Тому природу треба любити, оберігати, не завдавати їй шкоди, не
робити їй боляче.
-
Послухайте уважно вірш і дайте відповіді на запитання.
Оця стежина веде, дитино,
У світ природи, чудовий світ,
Де є метелик і є калина,
Сніжинка біла і маків цвіт.
Де соловейко співає пісню,
І жайвір сонечко кличе нам,
Вухастий зайчик стрибає в лісі,
Їжак гостинці несе діткам.
Де бджоли пісню літа співають,
Палає квітка в краплях роси,
Цвіркун для друзів на скрипці грає...
Зумій відчути все це ти!
І котик Мурчик поруч з тобою,
В зеленім лузі телятко мале,
Не скривдь нікого жорсткою рукою.
Що є у світі – то все твоє.
За всю турботу та щиру ласку
Природа віддячить тобі не раз.
То ж, не
поруш цю чарівну казку,
Нехай усіх вона радує нас.
Л.
Смирнова
-
Як ви розумієте такі слова: «...Не скривдь нікого жорсткою рукою!»
-
Поясніть вислів: «За всю турботу та щиру ласку природа віддячить тобі не раз».
-
Як природа може віддячити?
-
Чи може природа нашкодити людині?
-
Так, може. Землетруси і повені, цунамі і бурі, зсуви ґрунту і
обвали – це все те, чим природа завдає шкоди людині. Але чому так відбувається?
Тому, що людина сама винна у природних катастрофах. Забираючи з природних
запасів ресурси, людина не поповнює і не відновлює їх. А використовуючи –
відправляє відходи виробництва до річок, озер, влаштовує смітники серед лісів.
Вся ця згубна діяльність руйнує природу, завдає їй непоправної шкоди.
-
Подивіться на ці чудові краєвиди. Чи можемо ми з вами зберегти їх?
-
Що для цього повинна зробити кожна людина?
-
Коли ви повернетесь після екскурсії додому, намалюйте, будь ласка,
плакати, які закликали б людей охороняти природу. Ми зробимо виставку ваших
робіт, щоб кожен замислився над тим, що потрібно робити, щоб зберегти
прекрасний і чудовий світ природи.
Немає коментарів:
Дописати коментар